Historyczny projekt uczniów SP Nr 2

 W  roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa Nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim przystąpiła do II edycji projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski pod hasłem „Album rodzinny Wielkopolan. Historia rodzin wielkopolskich.” Celem projektu jest wyrównywanie szans uczniów poprzez naukę, upowszechnienie nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informacyjnych, budowanie lokalnej tożsamości, stworzenie wspólnej publikacji cyfrowej na temat związany z historią rodzin wielkopolskich naszego regionu.

W  realizacji projektu  wzięło udział 12 uczniów klasy 6 B: Baraszkiewicz Weronika, Czub Dawid, Hohm Igor, Kasprzak Kacper, Kochańska Ewa, Kuźbicki Antoni, Łeske Mikołaj, Reich Lena, Rybarczyk Nikodem, Sawicka Aleksandra, Wlekły Piotr, Zawiślak Alicja.

 Zadanie polegało na stworzeniu biogramu najbardziej zasłużonego mieszkańca Grodziska Wielkopolskiego z okresu XIX wieku. Padło na Rudolfa Mosse. W ciągu tych kilku miesięcy grupa realizowała różne zadania, m.in. tworzyli mapy cyfrowe, infografiki, drzewo genealogiczne rodziny Mosse, nagrali filmik “Śladami rodziny Mosse w Grodzisku Wlkp.” Kilka razy gościli w Muzealnej Izbie Tradycji Ziemi Grodziskiej i  przeprowadzili ciekawy wywiad z Panem Dariuszem Matuszewskim, który jest skarbnicą wiedzy o Grodzisku Wielkopolskim. Cenną pomocą w szukaniu informacji z różnych źródeł okazały się lekcje biblioteczne przeprowadzone  przez Panią Hannę Paubę z Grodziskiej Biblioteki Publicznej.. Zorganizowana została także wycieczka edukacyjna do Poznania, podczas której grupa zwiedziła m. in. Muzeum Bambrów Poznańskich. Powodem do dumy było to, że Biblioteka Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie wypożyczyła uczniom na 2 tygodnie biografię rodziny Mosse - Elisabeth Kraus “Die Familie Mosse: Deutsch-jüdisches Bürgertum im 19. und 20. Jahrhundert”, Verlag C.H.Beck, Munchen 1999 rok, ponieważ z ich księgozbioru można korzystać wyłącznie  na miejscu. Jest to najcenniejsze źródło informacji o Marcusie i Rudolfie Mosse, bo autorka oparła się na wszystkich dostępnych wiarygodnych źródłach historycznych dotyczących tej rodziny. Są to m. in. Centralne Archiwum Historii Żydów w Jerozolimie, Archiwum Yad Vashem, w Jerozolimie, Instytut Leo Beacka w Nowym Jorku, Archiwum Federalne     w Berlinie, Archiwum Narodowe w Berlinie, Archiwum Główne Brandenburgii w Poczdamie, Centralne Archiwum Państwowego Muzeum w Berlinie, Muzeum Biblioteki Państwowej w Berlinie, Archiwum Uniwersytetu w Heidelbergu. Oprócz tego uczniowie stworzyli dwa quizy sprawdzające znajomość naszego biogramu  w postaci kodów QR i testu wyboru na platformie Quizizz. Poza tym wykonane zostały memy dotyczące bohatera projektu i  pracy zdalnej. Opiekunem grupy projektowej była pani Marlena Adamczak – która w imieniu całej grupy serdecznie zaprasza do zapoznania się z efektami ich pracy, które znajdują się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej Nr 2. https://drive.google.com/drive/folders/1xcKQyerc62bHo3CP63GH5frVog1Q7jS8

 

Najchetniej czytane

2024-01-16
Zimowe utrzymanie dróg
2024-01-12
Spalanie odpadów - zgłoś to!
2024-01-15
IX Grodziski Maraton Zumba Fitness
2024-04-09
Ogłoszenie o naborze na Animatora na Orliku
2024-03-27
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych