Rok 2002-2003

Po październikowych wyborach samorządowych 2002 r. nowo wybrani: Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Szymański oraz Przewodniczący Rady Miasta Marek Kinecki wystosowali zaproszenie na uroczystości obchodów 700-lecia miasta, które zaplanowano na 26-28 czerwca 2003 r. Mer Betton potwierdził swoje przybycie.

Delegację, która przybyła w dniu 25 czerwca stanowił mer Betton, jego zastępca, przedstawiciel Rady Miejskiej oraz dwie Panie reprezentujące Comite de Jumelages, zajmujące się współpracą z gminami partnerskimi, odpowiednikiem Grodziskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Współpracy z Zagranicą.

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 28 czerwca 2003 r. mer Betton Pan Michel Gautier otrzymał tytuł “Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Grodzisk Wlkp” w dowód uznania za zasługi dla rozwoju miasta i gminy Grodzisk Wlkp. Comite de Jumelages otrzymał tytuł “Zasłużony dla miasta i gminy Grodzisk Wlkp”.

Na tej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę o fladze Grodziska Wlkp. Jeden egzemplarz otrzymał mer Michel Gautier i od tej pory zdobi salę sesyjną merostwa w Betton. W lipcu tego roku uczestnikiem kolejnej edycji “Uniwersytetu letniego” w Rennes, był burmistrz Grodziska Henryk Szymański oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesław Kasprzak. Jeden dzień Panowie spędzili w Betton na rozmowach dotyczących dalszych perspektyw współpracy. Efektem tych rozmów jest planowana wymiana grup zawodowych. Jeszcze w tym roku strona francuska przedstawi propozycje takiej wymiany

W dniach 6-11 sierpnia przebywała w Grodzisku 73-osobowa grupa z Betton, w skład której wchodziło również sześcioro mieszkańców angielskiego Moretonhampstead, z którym Betton ma podpisaną umowę partnerską. Tematem wizyty była: “Przemoc, narkotyki, alkohol we współczesnym społeczeństwie”.

Przed Grodziskiem i Betton długie lata współpracy. Nowe nadzieje łączymy z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Władze Betton deklarują pomoc w pozyskiwaniu środków unijnych, jawi się możliwość studiowania grodziskiej młodzieży na Uniwersytecie w Rennes, a także możliwość zdobycia legalnej pracy. 

 

Wręczenie medalu Świętego Iwona

W dniu 5 września o godz. 10.00 w Sali Białej Urzędu Miejskiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Medali Świętego Iwona, patrona Bretanii.

Medal ten uchwaliła Fundacja Poznań – Ille – et – Vilaine, dla osób i instytucji zasłużonych dla rozwoju i współpracy polsko – francuskiej, a zwłaszcza wielkopolsko – bretońskiej.

W roku obecnym Kapituła Medalu postanowiła uhonorować najlepiej współpracujące ze sobą gminy obu regionów tj.: Puszczykowo, Kwilcz, Lwówek, Grodzisk Wlkp. oraz ich gminy partnerskie z Bretanii.

Medale wręczał Prezydent Miasta Poznania Pan Ryszard Grobelny.

W imieniu Grodziska Medal odebrali: Burmistrz Pan Henryk Szymański oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Marek Kinecki. W imieniu Betton - Konsul Honorowy Polski w Rennes Pan Michel Dorin, prywatnie mieszkaniec Betton. Uroczystość zbiegła się z X rocznicą powstania Domu Bretanii w Poznaniu.

 Wizyta gości z Francji i Anglii

W dniach 6 - 11 sierpnia przebywała w Grodzisku 71 – osobowa grupa z francuskiego Betton oraz angielskiego Moretonhempstead.

Niestety podróż zaczęła się z kłopotami. Awaria autobusu na terenie Czech spowodowała, że goście dotarli do Polski w czwartek w godzinach rannych.

W Głogowie okazało się, że autobus jest na tyle niesprawny, że nie może dalej jechać. Goście przyjechali na miejsce w południe, transportem zorganizowanym przez organizatorów z Grodziska.
Dalej pobyt odbył się już bez nieprzyjemnych niespodzianek. 

   

W czwartek popołudniu goście udali się na degustację pierogów do “Karczmy” w Ptaszkowie. Następnie miała miejsce msza w kościele pw. Św. Faustyny w Grodzisku odprawiona w języku francuskim przez proboszcza parafii ks. Sławomira Andrée. Uczestnicy nie kryli wzruszenia, nawet Anglikom będącym wyznania protestanckiego, bardzo podobała się celebra oraz śpiew polskich pieśni maryjnych. Po mszy odbyło się spotkanie w Domu Kultury, na którym goście smakowali specjały tradycyjnej polskiej kuchni tj. bigos, flaczki, grzaną kiełbasę oraz placek drożdżowy z owocami. Czas umilał śpiewem i tańcem zespół folklorystyczny “Po Zagonach” oraz dziecięcy zespół ze szkoły podstawowej z repertuarem piosenek francuskich.

Piątek, 8 sierpnia był najważniejszym dniem wizyty. Wtedy bowiem odbyła się konferencja na temat “Przemoc, narkotyki i alkohol we współczesnym społeczeństwie”. Problematyka ta została poruszana w odczytach zaprezentowanych przez reprezentantów Policji: panią komisarz Małgorzatę Kostro, pana nadkomisarza Romana Moncibowicza oraz prezesa stowarzyszenia abstynenckiego “Nowe Życie” pana Piotra Laufra.

Gości interesowały rozwiązania prawne przyjęte w Polsce w celu przeciwdziałaniu tym patologicznym zjawiskom, postawa rodziców, szkół i innych instytucji mających wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Stwierdzili, że w Polsce czyni się więcej aby zapobiegać tym patologiom, niż ma to miejsce we Francji.

Po konferencji nastąpiło zwiedzanie świetlic socjo-terapeutycznych: stowarzyszenia “Nowe Życie” przy ulicy Kościelnej oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mieszczącej się w pałacu.

Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne w Wigwamie w Zdroju. Uczestnicy jedli karkówkę, kiełbasę i kaszankę z grilla oraz chleb ze smalcem i kiszone ogórki.

W sobotę zorganizowano wycieczkę do Karpacza i okolic. Po drodze uczestnicy zwiedzili muzeum minerałów pod Szklarską Porębą, wodospad Szklarki, w Karpaczu Świątynię Wang, następnie udali się na obiad i krótki odpoczynek do Szczawna Zdrój.

Niedziela – po tak intensywnych poprzednich dniach była dniem wolnym zorganizowanym przez rodziny. Atrakcje były różne: zwiedzanie Poznania, Kórnika i Rogalina, Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, starej parowozowni w Wolsztynie ale także pobyt nad jeziorem w Kuźnicy i Boszkowie, zakupy i basen w Grodzisku. Wieczorem na Rynku odbył się pożegnalny koncert w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej.

W poniedziałek rano zakończył się etap grodziski wycieczki gości z Francji i Anglii. Około godziny 8.30 sprzed Ratusza wyruszył autobus w dalszą drogę; na początek do Gdańska potem Łeby, Koszalina a następnie do Amsterdamu. Stamtąd do Betton.

Goście wywieźli z Grodziska wiele wrażeń. Ci, którzy byli tu po raz pierwszy są zachwyceni polską gościnnością, pięknem naszego kraju. Ci, którzy przybyli tu kolejny raz zauważyli jak bardzo Polska zmienia się na lepsze. Do polskiej gościnności już się przyzwyczaili.

Czas mija szybko. Już za rok nastąpi rewizyta. Prawdopodobnie na końcu maja lub początku czerwca, termin zostanie sprecyzowany we wrześniu tego roku.

Do tego czasu pozostaną listy, kartki z życzeniami i wiele wspomnień.

Bo faktu, że nawiązały się nowe przyjaźnie a stare ugruntowały, nikt nie kwestionuje.

 

W trosce o niepełnosprawnych
W dniach 25 kwietnia – 03 maja 2002 roku grupa grodziskich rodzin wyjechała do Betton. Tematem przewodnim była „Rola niepełnosprawnych we współczesnym społeczeństwie”.
W wycieczce wzięło udział 4 niepełnosprawnych wraz z opiekunami. W Betton odbyło się spotkanie z władzami gminy, seminarium na temat roli niepełnosprawnych w społeczeństwie, zwiedzanie zakładów pracy chronionej, domu opieki społecznej i szpitala, w którym znajdują się osoby po wypadkach komunikacyjnych, wycieczka nad ocean atlantycki, zwiedzanie zabytkowego miasta Vitre i szereg innych atrakcji.
W miejscowym kościele odbyła się msza święta za pokój na świecie i przyjaźń między mieszkańcami Betton i Grodziska. Odwiedziny były okazją do zacieśnienia już istniejących przyjaźni i zawiązania nowych.
W drodze powrotnej Polacy zwiedzili Paryż tj: ogrody w Pałącu Wersalskim, Wieżę Eiffla, odbyli rejs statkiem „Bateau Mouche”, zwiedzili katedrę Notre Dame i Sacre Coeur. Odbyli także spacer ulicami Paryża.
Noc spędzili w podparyskim Coulomiers skąd 3 maja udali się w podróż powrotną do kraju. Uczestnicy podkreślili dobrą organizację wyjazdu i wspaniałą atmosferę towarzyszącą całemu pobytowi.