Rok 2004

Uroczystości związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej
Na przełomie kwietnia i maja 2004 roku, wspólnie z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego i Jego Urzędem, Stowarzyszenie zorganizowało uroczystość wejścia Polski do Unii Europejskiej, w których wzięły udział delegacje z gmin partnerskich: Merksplas, Torrelodones, Betton i Delligsen.
W programie wizyty znalazły się:
- Spektakl „Integro” w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim,  ukazujący tradycję, kulturę i kuchnię Belgii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Polski.
- Gazetka „Integro”- okolicznościowe wydawnictwo prezentujące miasta bliźniacze, ich historię, tradycje i kulturę oraz ideę współpracy widzianą oczami młodych ludzi.
- Konferencja na temat „Wejście Polski do Unii Europejskiej. Nadzieje i zagrożenia”.
 W konferencji wzięli udział historycy, znawcy tematyki unijnej, w tym z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych. Jedną z prelegentów była także przedstawicielka młodego pokolenia pani Monika Klapa, która zaprezentowała obraz zjednoczonej Europy widziany oczami młodego Polaka
- Turniej wiedzy o gminach partnerskich - po wcześniejszych eliminacjach przeprowadzonych w szkołach odbył się finał turnieju wiedzy o gminach partnerskich prowadzony przez grodziską młodzież. W jury zasiedli burmistrzowie 5 gmin. Pytania dotyczyły historii, kultury i tradycji wszystkich gmin, historii współpracy i tematyki unijnej. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez burmistrzów gmin partnerskich.
- Wieczór „Witamy w Europie” - wieczór zorganizowany przez Urząd Miejski i Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą z udziałem delegacji gmin partnerskich, Stowarzyszenia i osób życia publicznego.
- Tłumaczenia - Stowarzyszenie zapewniło tłumaczy dla wszystkich delegacji. Warto nadmienić, że tłumacze pracę swą czynili nieodpłatnie.
 

Na bretońskim szlaku

7 lipca 2004 grupa 70 osób z Grodziska wyjechała z rewizytą do partnerskiego miasta Betton (Francja). Pierwszym etapem podróży będzie Stolica Luxemburga - Luxembourg-ville, gdzie uczestnicy zwiedzą to miasto w towarzystwie Pani Irena Suchy-Liszka, mieszkanki Luxemburga, Prezesa Polonii belgijsko-luxemburskiej. Wieczorem udadzą się do hotelu na nocleg do miejscowości Merlebach na granicy niemiecko-francuskiej. W piątek w godzinach rannych wyjadą do Betton, gdzie oczekiwani są w późnym popołudniem.
Program pobytu w Betton przygotowała strona francuska. Będzie mecz piłki nożnej, msza polsko-francuska, całodzienna wycieczka nad Ocean Atlantycki i spotkanie z merem Betton.
Poniedziałek i wtorek to dni poświęcone konferencjom na temat narkotyków, alkoholu i przemocy w rodzinach - kontynuacja debaty rozpoczętej w ubiegłym roku w Grodzisku. Jest to motyw przewodni wizyty, o dofinansowanie której Francuzi ubiegają się ze środków Unii Europejskiej.
Podczas gdy dorośli będą dyskutować o bolączkach współczesnego świata najmłodsi turyści pojadą do zoo i pobliskiego parku rozrywki.
Organizatorzy przewidzieli też wiele atrakcji kulturalnych, między innymi koncert muzyki bretońskiej, a w wigilię święta narodowego Francji pokaz sztucznych ogni i wspólną zabawę.
14 lipca Grodziszczanie spędzą w towarzystwie rodzin, u których zostaną zakwaterowani.
Gościnne Betton opuszczą 15 lipca i udadzą się do Belgii do Charleroi na nocleg. Rano 16 lipca wyjadą na wycieczkę do Brukseli. Przewodnikiem będzie Pan Herman Cooremans, mieszkaniec Merksplas, honorowy obywatel Grodziska Wlkp. W programie przewidziano między innymi: zwiedzanie siedziby NATO, instytucji unijnych a także spacer po przepięknej brukselskiej starówce. Na nocleg uczestnicy wrócą do Charleroi, by rano 17 lipca wyruszyć w podróż powrotną do domu. Przyjazd do Grodziska przewidziany jest w godzinach wieczornych.
Organizatorem wyjazdu jest Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą, które opłaciło przewoźnika. Uczestnicy z własnej kieszeni pokrywali koszty noclegów i śniadań na trasie.