Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodziskiej

 

Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodziskiej

Muzealna Izba mieści się w zabytkowym XIX wiecznym pałacu, usytuowanym na terenie parku miejskiego. Swoje miejsce znalazło tutaj wiele eksponatów i pamiątek związanych z historią miasta i gminy. Jedną z największych atrakcji jest otwarta na 150 - lecie Wiosny Ludów panorama o wymiarach 12m długości i 3m wysokości. Obraz przedstawia obronę miasta w dniu 28 kwietnia 1848 roku podczas wydarzeń wielkopolskiej Wiosny Ludów.  Uwagę zwraca również ekspozycja plenerowa znajdująca się przy siedzibie Muzeum, obejmująca eksponaty militarne i rolnicze. W  salach wewnątrz budynku znajdują się natomiast fragmenty działów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych, piwowarskich oraz militarnych. Uwagę zwraca bogata kolekcja mundurów z lat 1914-1950, ekspozycja poświęcona dziejom miejscowego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz tradycjom rzemieślniczym. 
Muzuem Ziemi Grodziskiej czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.  Inny termin możliwy jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem:  61 22 71 228
 
Więcej o historii miasta i działalności muzeum znaleźć można fb, wyszukując profil Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej.