Rok 2008

Tourne Cybinki
W kwietniu  Zespół Tańca Ludowego Cybinka – Grodzisk, odbył tournee artystyczne po Francji. Grupa wystąpiła także  w naszym partnerskim mieście Betton.

 

Z wizytą u przyjaciół

Dnia 17 lipca 2008 roku zakończyła się trwająca 10 dni wyprawa rodzin grodziskich do Betton.
47 osób wzięło udział w wyjeździe i przemierzyło łącznie ponad  4400 km.
W dniu 8 lipca 2008 o godzinie 6.00 rano, pożegnani przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej, wyjechali z Grodziska. Pierwszym przystankiem było belgijskie miasto Merksplas, gdzie w internacie szkolnym grupa zatrzymała się na nocleg.
Do celu podróży przybyli w środę 9 lipca w godzinach wieczornych. Tam czekała na nich liczna grupa mieszkańców Betton.
W czwartek w godzinach przedpołudniowych miała miejsce konferencja na temat wzajemnych relacji pomiędzy ludźmi starszymi a młodym pokoleniem. Uczestnicy zwiedzili dom spokojnej starości gdzie zostali podjęci typowym dla Francji poczęstunkiem zwanym apperitif.
Po południu odbyła się piesza wycieczka ulicami Betton. Ci, którzy znali już Betton mogli obserwować zmiany jakie zaszły w ostatnich latach w tym mieście, nowi uczestnicy wyprawy zachwycali się charakterystyczną dla Bretanii architekturą i przepiękną roślinnością.
Wieczorem na pobliskiej farmie miało miejsce grillowanie.
W piątek od rana kontynuowano konferencję. Tym razem omawiano system opieki socjalnej w Polsce i we Francji, a potem zwiedzano osiedle domów socjalnych.
W obu konferencjach wzięła także udział 7- osobowa delegacja z Barberino di Mucello (Włochy) – gminy partnerskiej Betton.
W piątek po południu Francuzi, Włosi i Polacy spotkali się na raucie przygotowanym przez władze samorządowe Betton, po którym bawiono się do późnych godzin na zabawie zorganizowanej przez Comité de Jumelage.
W sobotę gospodarze zaplanowali wycieczkę nad ocean do zatoki Morbihan, gdzie statkiem wycieczka udał się na Wyspę Mnichów. Tam oddano się błogiemu lenistwu i podziwianiu przyrody.
W niedzielę i poniedziałek realizowano program przygotowany przez poszczególne rodziny; były wycieczki na Mont Saint Michel, do Saint Malo, Cancale, Rennes i w inne ciekawe zakątki Bretanii i pobliskiej Normandii.
W niedzielę o godzinie 23.00, nad kanałem w Betton obejrzano pokaz sztucznych ogni zorganizowany z okazji święta narodowego Francji przypadającego na dzień 14 lipca.
Czas szybko upłynął i we wtorek 15 lipca przyszło się żegnać z gościnnym Betton. Wyjazd zaplanowano na godzinę 7.00 rano.
Wieczorem grupa ponownie przybyła do belgijskiego Merksplas, a w środę o 7.30 udała się na całodzienną wycieczkę do Amsterdamu.
Prawdziwą atrakcją okazał się tramwaj wodny, z pokładu którego można było podziwiać całe miasto. Dodatkowo grupa zwiedziła szlifiernię diamentów i dzielnicę Czerwonych Latarni. Potem – resztę czasu – poświęcono na indywidualne spacery i zakupy.
W godzinach wieczornych wycieczkowicze wrócili do Merksplas.
Do Grodziska autobus powrócił w czwartek ok. godziny 20.00. Na Rynku czekał na turystów Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Przewodniczący Rady Miejskiej i stęsknione rodziny.
Uczestnicy choć zmęczeni byli bardzo zadowoleni.
Kolejna wyprawa na francuskim szlaku okazała się bardzo udana. Za rok czeka nas rewizyta betończyków.

Alors, à bientôt !!

Wyjazd zorganizowało Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą.