Rok 2010

GRODZISKIE RODZINY Z WIZYTĄ U FRANCUSKICH PRZYJACIÓŁ
W dniach 8 – 16 kwietnia z wizytą do Francji udała się 50  - osobowa delegacja rodzin grodziskich.
Pożegnani w czwartek 8 kwietnia o 4 rano przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, wyjechali sprzed grodziskiego ratusza. Do Betton dotarli w piątek o godz. 19.00.Tam czekali na nich gospodarze - zaprzyjaźnieni mieszkańcy miasta.
Polacy przyjechali, aby wraz z mieszkańcami Betton oraz partnerskimi miastami bretończyków: Altenbecken (Niemcy), Moretonhampstead (Anglia) oraz Barberino di Mugello (Włochy), świętować 10 rocznicę podpisania umowy partnerskiej między Grodziskiem Wielkopolskim a Betton. Jednocześnie gmina Betton oraz Comite de Jumelage zorganizowały plener malarski, w którym brali udział artyści z miast partnerskich oraz z Bośni i Czarnogóry. Grodzisk reprezentował Pan Olgierd Tomaszewski.
Główne uroczystości z udziałem władz samorządowych poszczególnych gmin oraz Konsula Honorowego w Rennes Pana Michela Dorin, zaplanowano na sobotę, 10 kwietnia, na godzinę 10.00.
Pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości dotarła do wszystkich straszna wiadomość ze Smoleńska.
W katastrofie lotniczej, w drodze do Katynia, ginie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z małżonką oraz inne osoby życia publicznego.
Wśród uczestników gromadzących się w betońskim ratuszu zapanował smutek. Wielu ukradkiem ocierało łzy. Mieszkańcy innych miast śpieszyli do Polaków, by złożyć im wyrazy szczerego współczucia. Na polskiej fladze zawieszonej na ratuszu umieszczono czarną wstążkę. Rozpoczynając uroczystości, mer Betton Michel Gautier poprosił wszystkich, by ci uczcili pamięć tragicznie zmarłych, minutą ciszy, a następnie w imieniu mieszkańców Betton, złożył kondolencje na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego.
Podobnie kondolencje złożyli przedstawiciele pozostałych miast i Konsul Honorowy w Rennes.
Podczas uroczystości upamiętniającej 10 lecie współpracy pomiędzy Betton, a Grodziskiem Przewodniczący Rady Miejskiej w kilku słowach przypomniał historię kontaktów pomiędzy miastami i podziękował osobom, bez których tak długoletniej współpracy nie byłoby.
Następnie wszyscy uczestnicy udali się przed ratusz, gdzie nastąpiło zasadzenie drzewek, charakterystycznych dla poszczególnych krajów. W imieniu gminy Grodzisk Wielkopolski, Przewodniczący Rady zasadził modrzew.
Po południu miała miejsce konferencja o różnorodności kulturowej w Europie oraz projekcja filmu dokumentalnego o Bretanii.
Wieczorem odbył się oficjalna kolacja z okazji 10 – lecia współpracy między Grodziskiem i Betton.
Na prośbę strony polskiej, ograniczono elementy rozrywkowe. Uczestnicy mogli za to wsłuchiwać się w dźwięki muzyki bretońskiej. Kolację zakończono wniesieniem urodzinowego tortu.
W niedzielne przedpołudnie, w miejscowym kościele odbyła się msza w intencji pary prezydenckiej i pozostałych osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem
Po zakończonej mszy dokonywano wpisów do księgi kondolencyjnej, która potem została wystawiona w ratuszu, a następnie przekazana do ambasady polskiej w Paryżu.
Po południu rodziny spędzały czas ze swymi gospodarzami.
Poniedziałek i wtorek to były dni wycieczek. Podzieleni na grupy, uczestnicy udali się do miasta Fugeres, Saint Malo, Mont Saint Michel i Vannes, podziwiając autentyczne piękno regionu Bretanii.
Wszyscy podziwiali wspaniałą organizację i miłą atmosferę.
Czas płynął szybko i w środę rano trzeba było opuścić gościnne Betton.
Ostatnim etapem podróży był Paryż. Swój pobyt grupa rozpoczęła od zwiedzania Katedry Notre Dame. Następnie chętni wjechali na Wieżę Eiffla, pozostali spacerowali uliczkami Paryża.
Wieczorem, już indywidualnie, zwiedzano przepiękną stolicę Francji. Nieliczni dotarli do bazyliki Sacre Coeur.
W czwartek, po śniadaniu, cała grupa udała się na cmentarz Pere Lachaise, by oddać pokłon pochowanemu tam Fryderykowi Chopinowi, w związku z 200 rocznicą jego urodzin.
To był ostatni etap francuskiej drogi. Uczestnicy opuścili Paryż i udali się do w drogę powrotną, zwiedzając po drodze Antwerpię.
W piątek o godzinie 18.30 autobus wjechał na grodziski rynek. Zamęczeni, zadowoleni grodziszczanie witani przez Burmistrza Henryka Szymańskiego wrócili do domu. Do smutnej i pogrążonej w  żałobie ojczyzny…………………
Pobyt wszystkich delegacji w Beton był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Town Twinning.