Rok 2011

Spotykają się od 1999 roku. Nieprzerwanie. Jednego roku w Grodzisku, następnego w Betton. Sił i pomysłów im nie brakuje, dlatego jest nadzieja, że ta wyjątkowa wymiana potrwa kolejne długie lata.
W dniach 3-8 sierpnia 2011 roku w Grodzisku przebywała 30-osobowa delegacja z partnerskiej gminy Betton.
Pierwszego dnia przed południem goście odwiedzili grodziski ratusz, gdzie zostali przyjęci przez Zastępcę Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Honoratę Kozłowską, następnie udali się na spacer, podczas którego poznali historię miasta.
Popołudniu w Zdroju odbyły się zawody o puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego (indywidualnie) oraz Prezesa Grodziskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą (drużynowo). Chętnych do sprawdzenia swych umiejętności strzeleckich nie brakowało. Po kilkugodzinnych zawodach wyłoniono zwycięzców. Indywidualnie zwyciężył Andrzej Bartkowiak, drugie miejsce zajął reprezentant Betton Bernard Dufay, a trzecie – Radosława Rachwalska. Drużynowo pierwsze miejsce zajęła ekipa polska w składzie: Andrzej Bartowiak, Konstanty Kinecki i Jan Kahla.
Puchary wręczyli: Zastępca Burmistrza Honorata Kozłowska i  V-ce Prezes Grodziskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą Wiesław Kasprzak.
W piątek 85 osób wyjechało do Torunia. Miasto Kopernika i pierników zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Profesjonalna obsługa przewodników sprawiła, że czas płynął szybko. Na trasie spaceru po Toruniu była Krzywa Wieża, Starówka, Dom Kopernika, Zamek Krzyżacki i wiele innych interesujących miejsc. Po obiedzie był czas na zakupy, wśród których królowały pierniki. Zmęczeni ale zadowoleni turyści, do Grodziska wrócili po godz. 22.00.
Sobota była dniem wolnym, zorganizowanym przez polskie rodziny. Był czas na odpoczynek ale też zwiedzanie okolicznych miejscowości. O godz. 18.00 w CK Rondo rozpoczął się koncert w wykonaniu chóru OTTIMO oraz Zespołu Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”. Oba zespoły zrobiły na gościach ogromne wrażenie. Po koncercie był czas na śpiew i zabawę.
Niedzielę goście z Betton oraz ich polscy opiekunowie wybrali się na wycieczkę do Poznania. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski rozpoczęto od Cytadeli, a następnie turyści udali się na poznański Rynek, aby obejrzeć koziołki na ratuszowej wieży. Resztę czasu spędzono na spacerze po urokliwych ulicach Starego Miasta oraz na zakupach.
O godzinie 17.00 turyści wrócili do Grodziska. Tam czekała na nich Grodziska Orkiestra Dęta, która ze względu na deszcz musiała zaprezentować swe umiejętności w CK Rondo, a nie jak wcześniej zaplanowano - na grodziskim Rynku.
Koncert został przyjęty owacjami na stojąco.
Czas mijał szybko i nadszedł poniedziałek – dzień pożegnania gości z Betton. O godzinie 8.30, pożegnani przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, Prezesa Grodziskiego Stowarzyszenia na rzecz Współpracy z Zagranicą, a przede wszystkim przez grodziskie rodziny, opuścili nasze miasto. Francuzi nie kryli wzruszenia. Dziękowali za serdeczne przyjęcie i wspaniale przygotowany program pobytu.
Z Polski zabrali: w torbach –toruńskie pierniki, a w serach cenną przyjaźń.
Już dziś wiadomo, że w lipcu 2012 roku, to Polacy wyruszą na bretoński szlak.
Spotkanie przygotowało Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą.
Serdecznie dziękujemy tym wszystkim mieszkańcom Grodziska Wielkopolskiego, którzy zaangażowali się w organizację pobytu przyjaciół z Betton.