Rok 2012

Wizyta delegacji z miast partnerskich

W dniach 08 – 11 czerwca 2012 roku w naszym mieście przebywały delegacje z gmin partnerskich.
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego, do naszego miasta przyjechały delegacje Delligsen (Niemcy), Dolyny (Ukraina), Birżai (Litwa), Tabor (Czechy)  pod przewodnictwem burmistrzów tych Gmin oraz delegacja Merksplas (Belgia), z Honorowym Obywatelem Grodziska Wielkopolskiego Hermanem Cooremansem na czele.
Przedstawiciele miast partnerskich przybyli do Grodziska Wielkopolskiego w związku z organizowanym VI Półmaratonem Słowaka. Dodatkową atrakcją spotkania były rozpoczynające się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwa Europy EURO 2012.
W piątkowy wieczór wszystkie delegacje wspólnie obejrzały mecz otwarcie Polska – Grecja, solidarnie kibicując naszym piłkarzom, a następnie mecz Czechy – Rosja.
W sobotni poranek miało miejsce spotkanie w grodziskim ratuszu. Przybywających na nie, powitał polskimi tańcami Zespół Tańca Ludowego „Cybinka Grodzisk”. Następnie w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie, na którym Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego powitał i podziękował za przybycie do naszego miasta.
Uczestnicy mogli także obejrzeć i wysłuchać krótkiej prezentacji przedstawiającej historię współpracy pomiędzy gminami.
Po spotkaniu, w asyście Grodziskiej Orkiestry Dętej wszyscy udali się na Plac św. Anny, by odsłonić przestrzenną kompozycję kwiatową, utworzoną z okazji EURO 2012. Goście mieli okazję zobaczyć, że z okazji tego święta zostało zawieszonych 16 flag państw, biorących udział w Mistrzostwach Europy Tam także, po raz pierwszy w naszym mieście, zabrzmiał oficjalnie polski hymn Euro 2012 „Koko Euro Spoko”, w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej. Następnym punktem wizyty było podlanie drzewek przyjaźni, upamiętniających zawarte partnerstwo, a ostatnim punktem tej części programu było złożenie przez szefów delegacji oraz Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego i  Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności.
Zaraz po tym goście udali się wycieczkę do Poznania, gdzie wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu Grodziskiej Orkiestry Dętej na poznańskim Starym Rynku oraz zwiedzić utworzoną na czas EURO 2012 strefę kibica.
Po powrocie do Grodziska miały miejsce rozmowy na temat dalszej współpracy. Omówiono wymianę młodzieży z litewską gminą Birżai i ukraińską Dolyną, wymianę strażacką z niemieckim Delligsen oraz uczestnictwo członków Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych, zaplanowanej w belgijskim Merksplas na sierpień tego roku.
W niedzielne przedpołudnie delegacje wzięły udział w otwarciu VI Grodziskiego Półmaratonu Słowaka, a następnie szefowie delegacji czynnie uczestniczyli w dekorowaniu biegaczy, wbiegających na linię mety.
Po zakończeniu Półmaratonu goście opuścili nasze miasto.
To było bardzo udane spotkanie, które z pewnością zaowocuje kolejną wymianą, głównie młodzieży. Wizyta była okazją do pokazania, jak bardzo Grodzisk się zmienia. 
Ten fakt potwierdzili nasi goście,  którzy nie kryli zachwytu nad ciągle piękniejącym miastem i świetną organizacją Grodziskiego Półmaratonu "Słowaka". Być może już wkrótce podobną imprezę zorganizuje ukraińskie miasto Dolyna. Z pewnością będą mogli skorzystać z naszego bogatego doświadczenia.