Rok 2019

To już dwadzieścia lat …

W dniach od 11 do 16 lipca 2019 roku w Grodzisku Wielkopolskim przebywała 50 – osobowa grupa z gminy Betton (Francja). Regularnie, nieprzerwanie od 1999 roku odbywają się tego typu wymiany, na mocy których mieszkańcy Betton i Grodziska Wielkopolskiego realizują podpisane w roku 2000 partnerstwo pomiędzy Gminami.
Goście przyjechali do Grodziska w czwartek 11 lipca w godzinach popołudniowych i wieczór spędzili w polskich rodzinach, wzajemnie poznając tradycje i zwyczaje regionów z których pochodzą.
W piątek rano, na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego goście  odwiedzili grodziski ratusz. Podczas spotkania zarówno Burmistrz Piotr Hojan, reprezentujący mera Betton Jego Zastępca François Brochain oraz Prezydent Comité de Jumelages w Betton Nicole Cherel wspólnie podkreślili znaczenie tej wieloletniej przyjaźni oraz zadeklarowali chęć dalszej współpracy.
Po zakończeniu wizyty, Francuzi  udali się na wycieczkę. Pierwszym jej etapem był Nowy Tomyśl i spacer „od rynku do rynku" tj. od Placu Niepodległości z koszem wiklinowym wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, do Placu Chopina przez deptak miejski. Po spacerze, wszyscy udali się do Zbąszynia, gdzie w asyście Przewodnika zwiedzili miasteczko i poznali jego historię. Potem udali się na spotkanie ze zbąszyńskimi seniorami, wysłuchali koncertu Zespołu Koźlarzy oraz Zespołu Śpiewaczego Zbąszyńskich Seniorów. Głównym punktem części rekreacyjnej były rejs statkiem po jeziorze Błędno.
W sobotę 13 lipca Francuzi i Polacy udali się do Wrocławia. W programie był spacer po mieście, zwiedzanie Rynku, Uniwersytet Wrocławski, Jatki, Plac Solny, Opera Wrocławska, Ostrów Tumski, Katedra, a na koniec Panorama Racławicka.
Niedzielę 14 lipca zorganizowali gościom ich polscy gospodarze według własnego pomysłu. Były wycieczki do Wolsztyna, Poznania, Biskupina, a nawet do Zamku Książ. Polscy Gospodarze chcieli jak najlepiej uczcić przypadające na ten dzień święto narodowe Francji.
Na poniedziałek gospodarze przewidzieli zwiedzanie Poznania. Miedzy innymi Stary Rynek, Poznańskie Koziołki, Katedra, a także Plac Wolności.
Wieczorem odbyło się pożegnalne spotkanie w Motelu XXI, na którym goście zaprezentowali program artystyczny: pieśni i tańce bretońskie.
We wtorek, w godzinach rannych Francuzi udali się w podróż powrotną.
Za rok, w 20 – rocznicę podpisania umowy partnerskiej Grodziszczanie odwiedzą Bretanię. Widać zatem, że 20 letnia współpraca będzie kontynuowana i nic nie wskazuje na to, że miałoby dojść do jej zakończenia
Spotkanie zorganizowało Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą przy finansowym wsparciu z budżetu Gminy Grodzisk Wielkopolski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzinom, którzy podjęli trud goszczenia Mieszkańców Betton.